Нові пластикові паспорти: рівняння на Європу чи забаганки уряду України?

паспорт

Україна впевнено рухається у напрямку європейського розвитку. Останнім нововведенням уряду на цьому шляху є оновлення українських паспортів-книжечок на пластикові картки, що замінять внутрішній паспорт. Навіщо це потрібно? Прем’єр Арсеній Яценюк і міністр закордонних справ України Павло Клімкін в унісон запевняють: нові внутрішні документи необхідні для безвізового режиму з ЄС. І хоча для українців такий документ є новинкою, вже з’явилось чимало охочих отримати паспорт (ID-картку) європейського зразка. Понад 90 країн з 193 держав-членів ООН уже видають такі документи, ще більше 20 готові до їх впровадження у найближчі роки. На сьогодні лише в Хмельницькій області є 10 територіальних підрозділів міграційної служби є необхідне обладнання для оформлення нових паспортів.

Переваги пластикового паспорту.
Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки, буде більш зручним і зносостійким, ніж паперовий аналог. Разом із запровадженням ID-карток, Міграційна служба наповнюватиме Єдиний державний демографічний реєстр, на основі якого ідентифікуватимуть осіб. ID-картка більш захищена від підробки. У разі крадіжки або втрати такого паспорта зловмисники не зможуть ним скористатися. У картку вбудовано електронний безконтактний чіп, завдяки якому процедура надання адміністративних послуг значно спрощується. Подорожі в країни, які використовують автоматичні пропускні системи, стануть більш зручними, без виснажуючих черг. Головна ідея впровадження документів з електронним носієм – це підвищення захисту суспільства від злочинності та міжнародного тероризму.

Коли українці зможуть оформляти паспорт нового зразка?
З 11 січня 2016 року замість паспортів громадянина України розпочали оформляти нові пластикові ID-картки особам, які отримують його вперше. Іншим бажаючим змінити стару книжку на новий пластик доведеться зачекати, поки Верховна Рада прийме необхідні законодавчі зміни. Більше того, отримати документ нового зразка можна буде лише в тих установах, де вже встановлено відповідне обладнання. Там, де його немає, людина отримає старий паперовий паспорт-книжечку.

Як оформити новий паспорт?
Для оформлення першого ID-паспорта необхідно звернутися до підрозділу ДМС за місцем проживання та надати свідоцтво про народження. У випадку оформлення ID-картки фото надавати не потрібно, його зроблять на місці. Тут заповнюють електронну анкету, завіряють її підписами, проводять внутрішню перевірку за певними параметрами і подають документи до Києва у головний центр, де друкуватимуть паспорт.

Що буде зазначено на ID-картці?
Туди записуватимуть персональні дані майбутнього власника документа: оцифроване обличчя, оцифрований підпис, інформація щодо місця проживання особи та сімейний стан.

Термін дії.
Паспорти у форматі ID-картки потребують обміну кожні 10 років. Людина, яка отримала такий паспорт, наступного разу, через 10 років, зможе отримати лише аналогічний паспорт з карткою. Вона вже не матиме можливості обрати звичайний паспорт-книжечку.